Doğru sırt çantası seçiminizin günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olduğu bir gerçek. Nasıl bir sırt çantası taşıyacaksınız, nelere dikkat edeceksiniz, gibi konuları bu yazımızda elimizden geldiğince sizinle paylaşmaya çalışacağız bu yazımızda bahsedeceğimiz ana başlıklar:

1. Kullanışlı sırt çantası için nelere dikkat etmek gerekir.

2. Rahat sırt çantaları için sırt çantalarının büyüklüğü ne kadar önemli. 

3. Ebedi Soru Bir Sırt Çantası mı Yoksa Omuz Çantası mı almalıyım? 

4. En iyi sırt çantası örnekleri 

5. Sırt çantası fiyatları

6. Sırt Çantalarında Favori Modeller 


Kullanışlı sırt çantası için nelere dikkat etmek gerekir.

En iyi sırt çantaları uzun süre dayanan ve ne kadar hor kullanırsanız kullanın iyi durumda kalmayı başaran dayanıklı uzun ömürlü eşyalarımızı yağmurdan çamurdan koruyacak özelliklere sahiptirler aşağıda sizin için bunları başlıklar halinde düzenledik


1. Sırt Çantasında Kullanılan Malzeme:

Kullanılan malzeme çantanızın üretildiği ham madde %100 olmasa bile genel itibari ile suya karşı dirençli olmalıdır basit bir yağmurda eşyalarınızın ıslanmasını istemezsiniz Üstelik suya dayanıklı malzemeler kendi ömürler açısından da oldukça önemlidir sudan etkilenip kısa sürede bozulma çürüme gibi durumlarla karşı karşıya kalmazsınız. Bunun için sizde genel olanı takip ederek bütçenize göre deri veya suni deri mümkünse astarlı bir çanta modeli seçmelisiniz.


2. Fermuarlar:

Seçeceğiniz sırt çantası modelinde fermuarlı bölüm olması her ne kadar kullanımı zor gibi gözükse de güvenlik açısından size bir artı sağlayacaktır birçok çanta modelinde olduğu gibi seçeceğiniz modelde de fermuarlı bölümlerin yanı sıra kapaklı bölümlerde olmasın kullanım esnasında işinizi oldukça kolaylaştırır. Cep telefonu cüzdan kimlik kredi kartı gibi değerli eşyalarınızı fermuarlı bölümlere koyarken çok önemseme yiyeceğiz suyunuz ıslak mendiliniz gibi malzemeleri kapaklı kısımlarda taşıyabilirsiniz Böylece bu ufak tefek malzemeleri her ihtiyacınız olduğunda sürekli çantanızı çıkarıp fermuarı açmak ve uğraşmak zorunda kalmazsınız


3. Bölmeler:

Sırt Çantanızda birçok bölme olması şüphesiz ilk etapta oldukça kullanışlı olduğu izlenimini verebilir ama işin aslı pek de böyle değil insanoğlu doğası gereği boş yer bırakmayı pek sevmez. Çantamızda boş kalan bir yer olursa o kısmı boşuna taşıyormuşuz gibi hissederiz. Hep yerimiz olduğu için daha tedbirli davranma ihtiyacı hissederiz bu sebeple küçük günlük seyahatlerinizde yanımızda olup olmaması pek de fark etmeyecek şeyleri sürekli Çantanızda bulundurma ihtiyacı hissedebiliriz Örneğin sürekli yanınızda bulunduracağınız bir küçük şişe su herhangi bir yerden hemen temin edebileceğiniz bir şey olmakla beraber sürekli yanımızda taşıdığımız da sırtınızda sürekli yarım kilo ekstra ağırlık demek olacaktır bu yüzdendir ki seçeceğiniz sırt çantası modelinde olabildiğince fazla göz yerine ya da olabildiğince fazla bölme yerine ihtiyacınız kadar işinize yarayacak kadar çantamızın ebatları ile uyum sağlayacak kadar bölme bulunması yeterlidir küçük bir sırt çantası taşımayı tercih ediyorsanız içinde bir dışında bir bölme veya sadece ana bölme işinizi görecektir çok büyük bir sırt çantası taşımayı tercih ediyorsanız ve taşıyacağınız şeylerimiz oldukça fazla ise içinde iki dışında iki, bir de ana bölme ile beraber toplam 5 bölmeli büyük bir sırt çantası oldukça hoşunuza gidecek


4. Sırt Çantasının Omuz Askıları:

Bu askılar sırt çantanızın bütün ağırlığını omuzlarınızda aşağıya doğru çekeceği için yeni çantanızın boyutunu dolu ağırlığı ile doğru orantılı olarak kalın askılı çantalar tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Fakat siz günlük hayatımızda sırt çantanızda çok fazla eşya taşımıyorsanız bu durumda kalın askılara da ihtiyacınız yok demektir. Aslında burada her ne kadar güzellik ön plana çıkıyor olasa da asıl önemli olan çantamızı kullanırken rahat etmemizdir.


Rahat sırt çantaları için sırt çantalarının büyüklüğü ne kadar önemli.

Sırt çantaları ile ilgili en sık sorulardan biri büyüklük herkes mükemmel boyutun ne olduğunu bilmek istiyor. Unutmayın ki bir sırt çantasının boyu başka bir sırt çantasının boyutundan daha iyi değildir. Önemli olan çantamızın sizin vücudunuzla orantılı olması vücut yapınıza göre sırt çantanızın çok büyük ya da çok küçük olmaması. Yanlış boyut üzerinizde kötü bir görüntüye sebep olabilir. Unutmayın ki sırt çantanın boyutu içine koymak istediğiniz eşyalarınız ve taşımak istediğiniz ağırlıkla doğru orantılıdır. Gene de hiç riske girmek istemezseniz yüzlerce orta boy sırt çantalarından birini tercih ederbilirsiniz. Ebedi Soru Bir Sırt Çantası mı Yoksa Omuz Çantası mı almalıyım?

Günlük hayatta genellikle omuz çantalarını tercih etsek de bazı durumlar vardır ki sırt çantaları kaçınılmaz olur bunları en güzel örnek yeni bebek sahibi olmuş anneler, bütün gün koşuşturma içerisinde olan öğrenciler, ofis te değilde dışarıda çalışan kadınlar kısaca tüm gün hareket halinde olan kadınlar olarak gösterilebilir Çünkü sadece kendi eşyalarını değil bebeklerin, küçük çocukların, yaptıkların işin de eşyalarını taşımak zorundadırlar O halde neden iki ayrı çanta taşısınlar ki, bunun yanında diğer bir nokta ise omuz çantaları sadece tek bir omuzda taşınırken uzun bir yolculukta veya ayakta yapacağınız bir yolculukta sırt çantaları sırtımızda bize daha rahat hareket etme imkanı sunar. Kısaca bahsettiğimiz konulara ek olarak hem sırt çantası hemde omuz çantası olarak kullanılabilen yeni hibrit modeller mevcut dilerseniz bunları da göz gezdirebilirsiniz.


Bir Sırt Çantasının Fiyatı Ne Kadar Olmalı?

Tüm çanta modellerinde olduğu gibi sırt çantalarında da fiyatı belirleyen çantanın boyutu kullanılan hammaddenin türü çantanın markasına bağlı olarak değişir. Günümüz de sırt çantası fiyatları 50 TL ile 500 TL arasında değişebilmektedir Tabi fiyatları verirken dünyaca ünlü moda markalarını hariç tutuyoruz Eğer bütçeniz bir sırt çantası fiyatı için çok fazla ödeme yapmak için uygun değilse 50-150 TL arası bir suni deriden yapılmış sırt çantası modeli sizi uzun süre günlük kullanımlarınız da memnun edecektirEn İyi Sırt Çantaları Favori Modeller:

Aşağıda sizler için popüler sırt çantası modelleri içinden seçimler yaptık bunlara göz atabilirsiniz. Daha fazla sırt çantası modeli görmek için sırt çantası kategorisine bakabilirsiniz.


Unutmadan bu yılın sırt çantalarında en favori renk pudra, en favori desene  ise kapitone.


Sevgiyle kalın, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Depoms.com